Rüzgarlı Dağ Berit (Göksun, Kahramanmaraş)

Kategori: Dağ Keşifleri, Projeler | Temmuz 03, 2012

Kışın şiddetli kar fırtınasıyla bize geçit vermeyen Berit Dağı’nın kapısını araladık.

FAYDALI BİLGİLER

Tolga Kanık, Ayhan Ağan  28-30 Haziran 2012

Dümdüz uzanan Elbistan ovasının yanı başında yükselen Berit, Toroslar’ın doğu ucundaki önemli zirvelerden biri. Bu heybetli dağla değerli arkadaşım Derya Duman ile 38 Kuzey 37 Doğu kesişim noktasına ulaşmak için Göksun bölgesine geldiğimizde tanışmıştık. 2006 yılının son gününde dağın dolambaçlı ve buzlu yollarından binbir güçlükle güney tarafına geçerek noktaya Ortaoymak köyüne ulaşıp, 980 metre rakımdaki noktaya 900 metre kadar yaklaşmayı başarmıştık. Engebeli topoğrafyanın ürkütücü ama bir o kadar da davetkar güzelliğiyle bir gün geri dönmek üzere vedalaşarak ayrılmıştık.

İşten güçten anca vakit bulup, geçtiğimiz Aralık ayında Berit Dağı’na tırmanmak üzere dayım Ayhan Ağan ile Çavdarbeli geçidine kampımızı kurduk. Ancak yolda başlayıp 36 saat aralıksız devam eden şiddetli kar fırtınası bizi resmen çadırımıza hapsetti. Bırakın zirveye tırmanmayı, yağan derin kar yüzünden Ericek kasabasından 2 saat 15 dakikada ulaştığımız kamp yerinden kasabaya dönüşümüz 6 saat 15 dakikayı buldu.

Yılmadık, olumsuz hava koşullarına rağmen doğasına ve insanına hayran kaldığımız bölgeye yaz mevsiminde tekrar gelmeye karar verdik. Bu sefer bölgeye ulaştığımızda bizi bambaşka bir Kahramanmaraş karşıladı. O korkutucu karakış manzarasından eser yoktu. Yemyeşil ormanların ve yaylaların güzelliğine doyamadık. Kırk yıllık dost gibi insanlarla uzun uzun sohbet ettik. Rengarek çiçeklerin, kelebeklerin, kuşların, hemen her yerden çağlayan buz gibi pınarların keyfini çıkarttık.

Ne var ki dağda kiminle karşılaştıysak çok şaşırarak daha önce buralarda hiç dağcı görmediklerini söylediler. Çoğu yöre insanı neden buralara geldiğimize bir anlam veremedi. Yine de bizi bağırlarına basarak kadim Anadolu insanının misafirperverliğini gösterdiler. Keyifli bir tırmanışın ardından bölgenin el değmemiş muhteşem doğasına ve cana yakın insanlarına hayran kalarak evimize geri döndük.

Ulaşım

Dağa ulaşım için öncelikle Göksun’a gitmek gerekiyor. Ankara ve İstanbul’dan bir çok otobüs şirketiyle değişik saatlerde Göksun’a ulaşmak mümkün. Ankara’dan yolculuk yaklaşık 7 saat 30 dakika sürüyor. Biz Ankara’dan Saat 22:00’da kalkan Aksu Turizm otobüsüyle 05:30’da Göksun’a ulaştık. Dönüşte ise 11:00’da kalkan otobüse rahatlıkla yetiştik.

Göksun’dan Berit’e batıdan yaklaşım için iki yerleşim birimi seçeneği bulunuyor. Biri Ericek kasabası (1400m) diğeri de Kınıkköz Köyü üst mahallesi (1700m). Her iki noktadan da yürüyüşle Çavdarbeli Geçidi’ne arkasından da kamp yerine rahatlıkla ulaşılabiliyor.

Göksun – Ericek arasında gün içerisinde yaklaşık iki saate bir minibüs işliyor. 35 km’lik yolculuk yaklaşık 1 saat 30 dakika sürüyor.

Göksun’dan Kınıkköz Köyü’ne ise günde tek bir minibüs var. O da çarşı içinde, Kınıkköz Bakkaliyesi’nin önünden saat 17:30 civarında hareket ediyor. 34 km’lik yolculuk yaklaşık 1 saat 30 dakika sürüyor. Göksun’a minibüsle dönmek isterseniz araç sabah 7 civarı kalkıyor ancak hareket ettiği nokta günden güne değişebiliyor. Dolayısıyla, dağa çıkmadan önce iyice soruşturmak faydalı olabilir. Biz akşam o saate kadar beklemektense köye taksi tutarak sabah gitmeyi tercih ettik. Taksiyle tek yön 60 TL olacak şekilde anlaştık. Şöförümüz Cuma ağabey bizi Kınıkköz Köyü’nün yukarı mahallesine bıraktı, dönüşte de aynı noktadan aldı.

Kamp

Çadır kurulabilecek düzlüklere erişebilmek için öncelikle Çavdarbeli Geçiti’ne (2000m) çıkmak gerekiyor. Ericek Kasabası’ndan Çavdarbeli Geçiti’ne çarşı içinden başlayan düzgün ve belirgin bir toprak yoldan ulaşılıyor. Yürüyüş mesafesi yaklaşık 7 km ve 2 saat 30 dakika sürüyor. Kınıkköz Köyü’nün üst mahallesinden Geçit’e ulaşmak için tek bir yol var. Yaklaşık 3 km yürümek gerekiyor ve yaklaşık 1 saat 15 dakika sürüyor. Geçitte yazın su bulunmuyor.

Kamp için bizim bulduğumuz nokta 2130 metre yüksekliğinde, yolun yanında ve dibinden küçük bir derecik akıyor. Zirveye tırmanış için iyi bir konumda bulunuyor. Geçit’ten bu noktaya devam etmek için güneye doğru yükselen yola sapın. 20 dakika sonra hemen sağınızda çimenlik düzlüğü ve akan suyu rahatlıkla göreceksiniz. Bu düzlüğe dört çadır rahatlıkla kurulabilir. Yoldan devam ederek daha yukarılara kamp kurmak isteyenler için de bir çok seçenek var. Bu civarda hayvancılıkla uğraşan bir çok göçer obası var. Güleryüzlü çobanlar hoş bir sürpriz yaparak bize enfes keçi peyniri ve ayran ikram ettiler.

Rota

Berit’e pek çok rotadan tırmanmak mümkün. Biz ulaşım kolaylığı açısından Batı tarafından tırmanmayı tercih ettik. Yaz koşullarında kamp yerinden tempolu bir tırmanışla en geç 4 saatte zirveye ulaşılabilir.

Kamptan yolu takip ederek yükselmeye başlayın. Zikzakların bittiği noktada yol iyice güney batıya dönüyor. Mesafeyi uzatmamak için burada yolu terk edip güney doğu istikametine (sola ve dağa) doğru devam etmenizi tavsiye ederim. Yaklaşık 2380 metre’de tekrar aynı yola çıkacaksınız. Yolu takip edin. 2450 metre’de yol patikaya dönüşüyor. Patika sizi hemen yukarınız kalan 2670 metre rakımlı  geçide ulaştıracaktır. Buradan yine patikayı takiple güneye (sağa) dönüp devam edin. Dik bir tırmanışla 2850 metreye eriştiğinizde hoş bir sürpriz ile karşılacaksınız: koyu mavi suyuyla adına yaraşan Karagöl.

Karagöl zirveye çok yakın. Gölün hemen güneyindeki (arkasındaki) sarp kaya duvarlı tepeye yüzünüzü verdiğinizde en sağdaki toprak sırttan devam eden dik patikadan tırmanılarak tepenin üstüne çıkılıyor. Buradan da güneydoğu istikametine devam edilerek basit ve yarım saatlik bir yürüyüşle zirveye ulaşılıyor. Biz farklı bir rota seçerek tepenin üstüne gölün doğusundaki (solundaki) sırttan dolandık. Tepenin bu kısmında topoğrafya sağ tarafa göre daha dik. Dik kayaların ve külahların üzerinden yan geçişler yapmak zorunda kaldığımızdan biraz zaman kaybettik. Ama daha keyifli bir tırmanış oldu. Dönerken de diğer sırtı kullandık, göle inerek keyif yaptık.

Berit Dağı zirvesine ulaşanlara muhteşem bir görsel şölen yaşatıyor. Uzaklarda Erciyes, Hasan Dağı ve Aladağlar görülebiliyor. Uçsuz bucaksız Elbistan Ovası ve Nurhak Dağı (3070 m) gibi diğer doğu Toros zirveleri de eşsiz manzarlar sunuyor.

Güvenlik

Bölgede köy ve beldelerde korucular bulunuyor ancak doğa sporlarına engel teşkil edecek herhangi bir güvenlik sorunu bulunmuyor. Yine de ihtiyaten tırmanışa başlamadan önce koruculara, köy muhtarlarına veya Göksun İlçe Jandarma Komutanlığı’na tırmanış ve gezi faaliyetleriniz hakkında bilgi vermek daha sağlıklı olacaktır.

Telefon Numaraları

Göksun Ak Turzim: 0 344 714 51 51

Göksun-Ericek Minibüs: 0 344 764 70 36

Göksun İlçe Jandarma Komutanlığı: 0 344 714 15 21

Kınıkköz Köyü Muhtarlığı, Hasan Gürbüz: 0 538 630 40 60

Göksun Taksi, Cuma Sunulu: 0 537 457 96 90

Dağlarda görüşmek dileğiyle esen kalın!

Yorumlar:

  1. Harika bir etkinlik olmuş, bilmediğimiz haberimizin olmadığı ne kadar da çok yer var ülkemizde. Coğrafya ve özellikle Berit Dağı çok çekici görünüyor. Gitmeli 😉