Independent Gazetesi

Kategori: Medya ve Ödüller | Haziran 05, 2017
Independent Gazetesi için yorumlar kapalı

TERÖR, DARBELER ve SEYAHAT KISITLAMALARI SONRASINDA 

TÜRK TURİZM SEKTÖRÜNÜN İYİLEŞME ÇABALARI

 

TÜRK TURİZM SEKTÖRÜNÜN TERÖR, DARBELER ve SEYAHAT KISITLAMALARI SONRASINDA İYİLEŞME ÇABALARI

Şimdi tam gitme zamanı: Fethiye’nin bozulmamış plajları ve saklı koyları bu yıl bomboş. Fotoğraflar: Emma Thomson

Geçtiğimiz yılki karışıklıklar nedeniyle turizmin durma noktasına geldiği Türkiye’yi ziyaret eden Emma Thomson, sektörde yeniden var olmaya çalışan bir ulusun nabzını tutmak için Fethiye’yi ziyaret etti.

The Independent Gazetesi, Yazı ve Fotoğrafların Yayın Hakları; Emma Thomson

Haberin orijinali için: www.independent.co.uk/travel/europe/fethiye

The Independent, 27 Mart 2017, Pazartesi

Türkiye yılın bu vaktinde, alışık olmadığı anları yaşıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya ve Hollanda’nın, ülkelerinde referandum mitinglerinin düzenlenmesini reddetmesi sonucunda AB ile olan ilişkilerini gözden geçirmeye başladı. Bu haftadan itibaren ise dizüstü bilgisayarlar ve tabletler, Türkiye’den İngiltere’ye ve ABD’ye yapılan doğrudan uçuşlarda kabin bagajına alınmayacak.

Turizm sektörünün Türk paydaşları için stresli bir dönem söz konusu. Akdeniz kıyısında birlikte yürüdüğüm Tur Rehberi Tolga Kanık, “1957 depreminden beri Fethiye bu denli sarsılmadı” diyor. “Normalde, yılın bu zamanına gelindiğinde, tüm sezonum çoktan tamamen dolmuş olurdu. Oysa şimdiye kadar sadece dört tane kesinleşmiş turum var.”

Canlı gece hayatı, çam ormanlarıyla kaplı dağ manzaraları sunan tavernaları ve masmavi koylarında güneşli gökyüzüne doğru yükselen sayısız beyaz yelken direkleri ile Akdeniz’in önde gelen bu tatil yöresi, Türkiye’nin geri kalanında yaşandığı gibi, turizmde eşi benzeri görülmemiş bir düşüşle sarsıldı.

İki yıl önce Türkiye, Dünya’da (Birleşik Krallık’ın önünde) altıncı en çok ziyaret edilen ülkeyken, yılda 42 milyon yabancı ziyaretçiyi kendine çekiyordu. 2016’da bu rakam 25 milyona düştü. Geçtiğimiz Temmuz ayındaki askeri darbe teşebbüsü ve bir dizi terör saldırısı da ülkenin itibarını zedeledi.

Likya yolu bu yıl terkedilmiş durumda (Emma Thomson

Ancak yerel halk, böyle olmaması gerektiği kanısında. Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı seyahat haritasında, İstanbul ve Ankara gibi sıcak noktaların haricinde, ülkenin çoğunluğu yeşil renkle (ziyaret için güvenli) gösteriliyor. Kanık, “Yerel işletmeler ve turizm çalışanları haksız yere cezalandırılıyor” dedi.

Fethiye, Türkiye’deki diğer turistik yerlerin nabzını kontrol etmek için iyi bir yer. Yakamoz Otel’in sahibi Mehmet Güven, The Independent’a yaptığı açıklamada “İki kötü yıl hayatta kalabiliriz fakat üçüncü bir yıl; imkansız.”diyor. Güven: “Sorun şu ki, reklam yapmıyoruz, bu nedenle turistler sadece kötü haberlere bakıyorlar. Bunu dengelemek için yaptığımız bir şey yok; Gerçeği sunmak için adım atmıyoruz.” ifadelerini kullanıyor.

Sunmarine Yatçılık ve Seyahat Acentası’nın sahibi Levent Ersoy da benzer bir hikaye anlatıyor: “Gerçek şu ki biz, sorun bölgelerinden bin mil uzaktayız, ancak rezervasyonlar geçen yıl yüzde 30, bu yıl da yüzde 35 oranında düştü. Yabancı misafirlere mavi yolculuk tekne turları yerine, yerli turistler için yurt dışına turlar düzenlemeye başlamak zorunda kaldım.”

Daha sonra, Fethiye Belediyesi Turizm İşlerinden Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Mete Atay’a krizle nasıl baş edilebileceğini soruyorum. “Bu sene tanıtıma yarım milyon lira harcayacağız ve daha fazla festivale ev sahipliği yapacağız. Yeni pazarlama kampanyamız olan “Yeni Trend Fethiye”nin yöremize ilgiyi yeniden canlandıracağını umuyoruz.” diyerek cevaplıyor. Analizlerini paylaşmaya devam eden Atay: “Beklentilerimiz, önümüzdeki birkaç ay içinde neler olacağına bağlı. Şu anda gerçekten ülkemize gelen her bir turisti bir tanıtım elçisi olarak görmek zorundayız.  Burada yaşayan 5000 Birleşik Kralık vatandaşı var, bu durumun turistleri rahatlatması gerekir. Ülkemizin diğer bölgelerinden çok daha fazla turizm seçeneği sunduğumuz gerçeği hala değişmedi, görece küçük bir bölgede sayısız doğal güzelliğe, sportif ve kültürel zenginliğe sahibiz.” diyor.

Fethiye’nin yukarı mahallesinde kaya mezarları (Emma Thomson)

Algılardaki yasakları göz ardı edebilecek anlayıştaki turistler, her bütçeye en uygun kaliteyi sunan konaklama hizmeti ile ödüllendireceklerdir. Birleşik Krallık’ın belli başlı havalimanlarından, dört saatlik aktarmasız uçuşlarla Dalaman’a varabiliyorsunuz. Dizüstü bilgisayarlara uygulanan kabin yasağı, eve dönüş yolunda önemli işlerinizi yapamayacağınız anlamına gelirken, hava yolları uçakta sunulan eğlence hizmetlerine aynen devam ediyor.

Kanık “Turistler güvenlikle ilgili konuları gerçekçi olarak değerlendirmeli, insiyatiflerini kullanarak Türkiye’ye olan bu güven krizine son vermelidirler. Burası her zaman olduğu gibi, manzaralı, uygun fiyatlı ve aile dostu bir tatil yöresi” diyor.

Belki de 2017 Türkiye’ye geri dönüş zamanıdır.

Türkiye’nin Güneybatısını Ziyaret Etmek İçin 10 Neden

Pınara kaya mezarları Likya Yolu’nun başlangıcından 40 km uzaklıkta (Emma Thomson)

Likya Yolu

Türkiye’nin ilk uzun mesafe yürüyüş parkuru olan 540 km uzunluğundaki rota, saklı plajları, antik kalıntıları ve geleneksel dağ köyleri ile Fethiye’den Antalya’ya uzanan masmavi Likya kıyılarını takip eder. Eski Roma patikaları ve keçi yollarından oluşan Likya Yolu boyunca konaklama yapabileceğiniz butik otel ve pansiyonlar da bulunmaktadır. Doğada kamp yapmak için de bir çok fırsat bulabilirsiniz.

Kayaköy

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu sırasında, 1923 yılında terk edilen Kayaköy; 400 ev, bir okul, 12 şapel ve iki kilise ile yeşil bir yamaçta yer alan, gerçek hayatın içinde bir hayalet kasabadır. Restore edilen bir avuç evde yaz geldiğinde sanatçıların güzel ürünlerini satılıyor.

Göbek Mantarı Festivali

Her Nisan ayında Yeşilüzümlü kasabası üç günlük göbek mantarı Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Türkçe’de “kuzugöbeği” olarak da bilinen garip görünümlü mantar, lezzetli şarapların ve kutlamaların arasında tadılıyor. Rehberler eşliğinde yerel ürünleri satan pazarları ziyaret edebilir, halk dansları eşliğindeki müzik ile keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Pınara

Likya Yolu’nda, Fethiye’ye 25 km uzaklıktaki bu küçük antik Likya kentinde, kayalıklara çekilmiş bir dizi kaya mezarının yanı sıra iyi korunmuş bir Roma antik tiyatrosu, odeon ve akropol bulunmaktadır.

Kış Sporları

Likya bölgesi sadece yazlık bir lokasyon değil. Yüksek sıradağlar her kış aylarca kar ile kaplı. Özel turlarına ek olarak profesyonel rehber Tolga Kanık, Batı Toroslar’da haftalık dağ kayağı veya hedikli turlar da düzenliyor.

Fethiye köylü pazarı (Emma Thomson

Organik Pazarlar

Fethiye birkaç yıldır organik bir tarım projesine öncülük ediyor. Her Cuma taze ıspanak ve güneşle olgunlaşmış portakallardan, pembe domates ve narlara kadar ürettikleri ürünleri satmak için Fethiyespor Stadı’nın yanında toplanan halk pazarını keşfetmek gerek.

Yamaç Paraşütü

Babadağ’dan Ölüdeniz’deki meşhur lagüne yapılan yamaç paraşütü atlayışı ölmeden önce yapmanız gerekenlerden. Türkiye’nin en çok fotoğraflanan bu plajının bembeyaz kumu ve bozulmamış güzelliğinin yanıbaşındaki mavi deniz adeta parıldıyor. Maceraseverler için Mayıs ve Ekim aylarında iki yılda bir Hava Oyunları Festivali düzenleniyor. Alternatif olarak, yeni teleferik 2018 yılının başında tamamlandığında dağa erişim daha kolaylaşacağı düşünülüyor.

Dağ Bisikleti

Fethiye’yi çevreleyen dağlar, geçitler ile bağlanmış olup, yeni başlayanlara ve ileri seviyedeki bisikletçiler için uygundur. Kaslarınızı dik yamaçlarda test etmeye hazırlanın. Yaban domuzu, kızıl sincap ve oklu kirpi gibi vahşi hayvanları yakından görme ihtimaliniz de cabası.

Kuş Gözlemi

Fethiye ile Çalış Plajı arasında 15 hektarlık bir sulak alan yer alıyor. Nisan ayındaki bahar göçünde, 218’den fazla kuş türünün gözlemlenmesi ve fotoğraflanabilmesi mümkün. Nesli tükenmekte olan kaşıkçı, bataklık sutavuğu ve büyük cılıbıt kuşları da bu türler arasında.

Deniz Kanosu

Ölüdeniz’deki bu yeni spor, gizli kumsalları araçla ulaşılamayan Likya kıyı şeridini keşfetmek için ideal bir ulaşım seçeneği. Turlar günübirlik veya haftalık kamplı geziler olarak planlanıyor.

fethiey-lycian

Likya yolu antik tiyatrolarla dolu Roma patikalarını takip ediyor (Emma Thomson)

Seyahat Detayları

Ulaşım

Thomas Cook, Monarch, Turkish Airlines ve Easy Jet gibi havayolu firmaları, £130’dan başlayan fiyatlarla Dalaman’a, Nisan-Ekim ayları arasında Büyük Britanya havalimanlarından gidiş-dönüş uçuşlar düzenliyor. Seyahat öncesinde, $20 (£17) karşılığında 90 günlük elektronik vize çevrimiçi olarak temin edilebiliyor.

Konaklama

Yakamoz Otel, 2017 yaz sezonu için oda kahvaltı dahil £32’dan başlayan özel fiyatlar sunuyor.

Comments are closed.