Hakkımda

1979 yılında Ankara’da doğdum. 1996’da Ankara Bahçelievler Deneme Lisesi’nden, 2003’te de ODTÜ Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum. 2007 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Profesyonel Turist Rehberliği lisansımı aldım.

1992 yılından beri aktif olarak doğa sporlarıyla uğraşmaktayım. 1996-2002 yılları arasında ODTÜ Dağcılık ve Kış Sporları Kolu’nda dağcılık ve eğitmenlik yaptım; Türkiye ve yurtdışında donmuş şelale tırmanışından dağ kayağına, yeni rotalardan dağ keşiflerinde kadar birçok özgün tırmanışa imza attım. Bu gibi hedeflerimi hayata geçirebilmek için dikey ip teknikleri gerektiren proje ve organizasyonlarda çalıştım.

2000 yılında ODTÜ Sualtı Topluluğu’na kabul edildikten sonra Mağara Dalışı ve Araştırmaları Gurubu’na üye oldum. Mağaracılığın yanısıra açık su, mağara ve buzaltı dalışlarıyla ilgili çeşitli araştırma ve keşif faaliyetlerine katıldım. Toplulukta on iki yıl bilfiil dalış eğitmenliği yaptım. Yine 2000 yılında, ODTÜ Oryantiring Takımı’nın kurucuları arasında yer aldım. Dünyaca bilinen Paralel ve Meridyen Kesişim Noktaları Keşfi projesinin Türkiye’deki sadık bir takipçisi olarak ülkemizin ayak basılmamış ıssız bölgelerini ziyaret edip fotoğrafladım.

Acil tıp ve arama – kurtarma faaliyetleriyle 1999 yılında katıldığım Doğada Acil İlkyardımcı eğitimiyle tanıştım. 2003 yılında A.B.D.’nde katıldığım eğitimleri başarıyla tamamlayarak Acil Tıp Teknisyeni – Doğa ve İp Kurtarma Teknisyeni ünvanlarını kazandım ve 911 sisteminde görev aldım. Bugüne değin yurtiçi ve yurtdışında EKG yorumlama, otomatik eksternal defibrilator, damar terapisi, travma acil yaşam desteği, doğada arama kurtarma, çığ becerileri gibi konularda yedi yüz saatin üzerinde öğrenim gördüm. Halen birçok dernek, topluluk ve kuruluşa bu alanlarda kurslar vermekteyim. Doğa sporlarında eğitime katkıda bulunmak amacıyla çeşitli bilgilendirmeler kaleme aldım, çeviriler yaptım. Dağ kazalarına müdahalede önemli bir kaynak olan Kaya Tırmanışında Kurtarma Teknikleri kitabının İngilizce’den çevirisini yaptım.

Doğaya olan tutkum yüzünden, mühendislik yerine doğa sporlarını bir meslek olarak benimsedim. 2001 yılından bu yana yerli ve yabancı misafirlerimize kültür ve doğa turlarında profesyonel turist rehberliği yapmaktayım. 2008 yılında, İngiltere’nin en büyük tur operatörlerinden biri olan Explore tarafından Yerel Bilgi alanında Yılın Tur Lideri ödülüne layık görüldüm. Yoğun yaşantımdan arta kalan zamanlarda tur bisikleti ve amatör fotoğrafçılık ile ilgileniyorum.