Beypazarında Bisikletli Bir Kesişim Macerası

Kategori: Kesişim Noktaları, Projeler | Mayıs 22, 2004
Beypazarında Bisikletli Bir Kesişim Macerası için yorumlar kapalı
Sonunda noktaya vardık!

40N 32E

22 Mayıs 2004

Cumartesi günü arkadaşım Tolga ile sabah saat 07:00’da buluşarak Ankara istikametinden bisiklet ile Oymaağaç köyü mevkiinde bulunan 40N ve 32E kesişim noktasını bulmak için yola çıkıyoruz. Bisiklete binmek için güzel bir gün ayrıca bu koordinata erişmek bisiklet turumuza ayrı bir anlam katıyor.

Yaptığım harita etüdleri sonucunda faaliyetin toplam 130 km civarında olacağını tahmin ediyorum. Gerçekten daha önce belki de kimsenin gitmediği bir “X” noktasına ulaşmak için yapılacak sıkı bir bisiklet aktivitesi olacak bu. Tolga daha önce bu kadar uzun bir yol katetmediğini söylüyor bana ama bu işin altından kalkacağından adım kadar eminim, güvenilir, sıkı bir partner.

Ankara’dan başlayan turumuzda rotamız Ankara – Sincan – Yenikent – Ayaş – Beypazarı’na gelmeden önce ulaşacağımız Dikmen köyü, hedef nokta 40N 32E Oymaağaç köyü ve son olarak Beypazarı. 850 m. rakımla başlayan turumuzda Ayaş’a yaklaştıkça 1200 metreler civarındaki geçitler bizi karşılıyor. Yol sathı oldukça muntazam ve hava da biraz rüzgarlı olduğu için geçen km’leri pek farketmiyoruz. Ayaş Ankara arası 70 km civarında ve biz bu mesafeyi 3 saat içinde alıyoruz. Saatimiz 10:00 olmuş. Kahvaltı için uygun bir yerde çay molası veriyoruz ve yola devam için gereken enerjiyi depolamaya çalışıyoruz.

Şimdi sıradaki hedef Dikmen Köyü ve ardından kesişim noktasına ulaşmak. Beypazarı’na 5 km kala Dikmen – Oymaağaç köy yoluna sapıyoruz. 550 m. irtifaya indikten sonra tekrar yukarılara doğru tırmanmaya başlıyoruz. Yolumuz oldukça dik ve hava da aksi gibi oldukça sıcak. Ancak yol boyunca su içebileceğimiz güzel çeşmeler var. Dikmen köyüne geliyoruz ve bu köyden sonra yol oldukça bozuluyor, doğal olarak bizim de hızımız oldukça düşüyor. Oymaağaç köyüne doğru yolumuza devam ediyoruz, fakat artık GPS’imiz bizim yoldan çıkmamız gerektiğini gösteriyor. Bisikletlerimizi uygun bir yerde bırakıp yolumuza buğday ve havuç tarlaları arasında yaklaşık 6 km daha yürüyerek devam ediyoruz. Tarların içinde yürümek bizi olduça yavaşlatıyor ve 6 km’lik yolu neredeyse 2 saatte geçebiliyoruz.

Sonunda kesişim noktasına ulaşıyoruz. Artık GPS’imiz bize 40N 32E noktasında olduğumuzu gösteriyor. Rakım 1040 m’ler civarında… Tolga ve ben bu işide başardığımız için çok mutlu görünüyoruz. Yakın çevremizde altında oturabileceğimiz bir ağacın bulunmaması dışında herşey çok güzel. Gerekli fotoğrafları çekiyoruz. Biraz dinlendikten sonra Oymaağaç köyüne ulaşabilmek için bisikletlerimizin yanına dönüyoruz.

Oymaağaç köyü hedef noktaya yaklaşık olarak 5-6 km civarında. Köy oldukça güzel bir yerde kurulmuş, köydeki evler bizleri epey bir geçmişe götürüyor. O kadar güzeller ki insanın köyden ayrılası gelmiyor. Köy halkı tarımla uğraşıyor ve çoğu havuç yetiştirerek geçimlerini sağlıyorlar. Köyün rakımı 1000 m. civarında. Köyden saat 18:00’da ayrılıyoruz. Artık amacımız Beypazarı’na biran önce ulaşmak, iyi bir yemek ve Ankara dönüşü için otobüs biletlerimizi almak. Oymaağaç Beypazarı arası yaklaşık 20 km civarında ve çok sıkı bir iniş bizi bekliyor. Bisikletleri durdurmak ne mümkün, 1 saat sonra Beypazarı’ndayız. Artık günün sonunda iyi bir yemeği hakettik. Güzel bir yemek yiyip ardından 20:00 otobüsü ile Ankara’ya Mutlu ve yorgun bir şekilde dönüyoruz. Bu gün bizin için yaşanmış güzel bir gün olarak hafızalarımızda kalıyor.

Partnerim Tolga’ya bana bu faaliyette eşlik ettiği için teşekkürler ederim.

Derya DUMAN

Comments are closed.