Odtü Yerleşkesi Ağaç Dikim Raporu, Ankara

Kategori: 10.000 AĞAÇ, Projeler | Aralık 15, 2008
Odtü Yerleşkesi Ağaç Dikim Raporu, Ankara için yorumlar kapalı
Fidanlarımızı diktiğimiz alanın tamamı (Batı'dan)

04 Aralık 2008

2008 yılında kazandığım “Exlore En İyi Tur Lideri” ödül parasının yarısını  toplumsal bir projeye bağışlamam isteniyordu. Ben de Ankara’da ağaç dikmeye karar verdim. Alan olarak da Orta Doğu Teknik Üniversitesi yerleşkesinde yangınla kül olmuş önceden ormanlık olan bir bölgeyi seçtim.

Hem Odtü’lü olduğumdan, hem de yangın büyük hasara yol açtığından ödül parasını burada harcamanın bölgenin rehabilitasyonuna yardım etme adına çok isabetli olacağını düşünerek Odtü Park ve Bahçeler Müdürlüğü ile irtibata geçtim. Müdür Erhan bey talebime çok sıcak baktı ve bana yukarıda sözü geçen bölgeyi önerdi. Odtü Yerleşkesi’nin uzak bir kesimindeki bu alan aslında Türkiye’nin en büyük yeniden ağaçlandırılmış bölgesi olan Odtü ormanının sadece küçük bir kısmını oluşturuyor. 23 milyon iğne yapraklı ağaçla geniş bir alanı kapsayan orman Ankara’nın sarı bozkırlarıyla hoş bir tezat oluşturuyor. Erozyon kontrolündeki ve Ankara’nın temiz havasındaki rolü dolayısıyla 23 milyon adet dikili ağaçtan oluşan Odtü Ormanı’nın korunması büyük önem taşıyor.

Odtü yönetimi yangında yok olan bölgeye ilk planda 9000 ağaç dikmeyi planlamış. Önümüzdeki Mart ayında da ağaç dikimlerinin devam edecekmiş. Park ve bahçeler müdürlüğü benim için dikim bölgesine 104 adet fazladan sedir fidanı getirtmeyi kabul etti. Sıkı bir çalışmanın ardından epeyce büyük bir bölgenin yeşillendirilmesine  ben de katkıda bulunmuş oldum.

Bana bu imkanı sağlayan herkese sonsuz teşekkürler!

Fidanlarımızı diktiğimiz alan (Batıdan)

Fidanlarımızı diktiğimiz alan (Batıdan)

Comments are closed.