Referanslar

Eşim ve ben Explore ile seyahat ettiğimiz Türkiye bisiklet turundan yeni döndük ve turda rehberliğimizi yapan Tolga Kanık’ı bizim için yaptıkları ve de Türkiye tarihi hakkındaki mükemmel bilgisi dolayısıyla takdir ettiğimizi bildirmek istiyorum. Michael ve ben yakın gelecekte başka bir Explore tatili için sabırsızlanıyoruz.

Rowena Warby, Ekim 2008

Kapadokya Bisiklet Turu

Tolga’nın ülkesini mükemmel bir şekilde temsil ettiğini düşünüyoruz. Üstelik bize birçok konuda ne kadar bilgili olduğunu da gösterdi. Ayrıca kendisi hem eğlenceli hem de cana yakın bir dost.

John and Kathleen Wilson, Mayıs 2010

Kapadokya Doğa Yürüşleri Turu

Tur rehberimiz Tolga Kanik’ın verdiği hizmeti gurubumuzdaki herkesin ne kadar takdir ettiğini  size şahsım adına bildirmek üzere yazıyorum.

Pek çok yürüyüş ve doğa sporları turuna katıldım ama hiçbir tur liderini Tolga kadar çalışkan bulmadım. Turumuzda hiç bir şey sorun olmadı: tüm hazırlıkları mükemmeldi, bilgilendirmeleri zamanında ve faydalıydı, dağları olsun gezdiğimiz ören yerleri olsun ülkesi hakkındaki bilgileri eksiksizdi ve de her sorumuzu, aptalca olanları bile saygıyla ve sabırla yanıtladı.

Turumuz lojistik anlamda o kadar karmaşık ve yorucuydu ki Tolga hiç bir zaman oturmadı, çünkü ihtiyaçlarımızı herşeyin üstünde tuttu. Gerek sağlık ve güvenliğimizi garantiye almak gerekse herkesin mükemmel bir deneyim yaşamasını sağlayabilmek için herhalde daha fazla çabalayamazdı. Bizler için kendi rahatlığından sık sık feragat etmekle kalmadı, bize daima saygın birer misafir olarak muamele etti. Ancak hepsinden öte,  esprili karakteri, hoşgörüsü ve azmiyle,  turun tamamında tüm gurubu, cesaretlendirerek, destekleyerek ve  herkesin elinden gelenin en iyisini yapmasını sağlayarak çok güzel bir şekilde idare etti. Sonuçta hepimiz Ağrı Dağı’nın zirvesine çıkmayı başardık ve bu tamamiyle onun liderlik yeteneği sayesinde gerçekleşmiştir.

Eminim ki, Tolga tur liderliğini yaptığı tüm turlarda, her zaman sevilen bir şahsiyettir. Ülkenizi eni iyi şekilde temsil eden bir rehbere sahipsiniz ve umuyorum ki üstün müşteri memnuniyetini hedefleyen böyle olağanüstü bir hizmet tarafınızca da takdir ediliyordur.

Harika bir tur için teşekkürler.

Jane Moreland, Eylül 2011

Ağrı Dağı, Aladağlar ve Kapadokya Turu

Tolga harika bir tur lideriydi. Ülkesi söz konusu olduğunda hem çok bilgili ve hem de çok heyecanlıydı. Gurubumuzn  ihtiyaç ve taleplerine karşı dikkatli ve saygılıydı. Göreme’de odamıza bir vantilatör rica ettiğimizde tüm sınırları zorlayarak isteğimizi yerine getirdi. Üstünden günler geçmesine rağmen ayçiçek tarlasında fotoğraf çektirme isteğimizi unutmadı. Tertipli ve düzenliydi. Böylelikle turda her günü en verimli bir şekilde değerlendirmemizi sağladı. Ören yerlerine bizi erkenden götürerek sıcaklardan bunalmamızı önledi. Çocuklarımıza çok güzel vakit geçirtti. Herkesin güvenliğine ve memnuniyetine büyük önem gösterdi.

Müthiş bir rehber! Şimdiye kadar gördüklerimizin en iyisi!

Şifa Üstün, Temmuz 2012

Kapadokya ve Akdeniz Turu

Tolga son derece yetenekli ve bilgili bir rehberdi. Overseas Adventure Travel ile çıktığımız sekiz tur içinde en iyisiydi diyebilirim. Ziyaret ettiğimiz her ören yerini genel, tarihsel ve yerel yönleriyle bize tanıttı. Hatırı sayılır bir zaman harcayarak gurubumuz tarafından yöneltilen soruları tek tek cevaplandırdı. Gurup üyelerinin bir çoğu laik ve müslüman bir ülkeye aşina olmadığından merak edilen konular genellikle tartışmaya açıktı ama hepsini açık yürekliliğiyle ve bilgisiyle izah ederek bizleri aydınlattı.

Tolga, gerek otel odalarımızdan, gerekse yemeklerimizden memnuniyetimiz gibi her türlü ihtiyacımızı karşılamak üzere bizlerle sürekli irtibat halindeydi. Tüm isteklerimizi (benim ve gurubun) çabucak yerine getirdi. Otel lobilerinde, telefon başında ya da etrafta dolaşarak daima yakınımızda oldu ve gerektiğinde hemen yardımımıza koştu. Çoğu zaman bir şef garson gibi çalışarak yemek servisine yardım etti ve herkesin yemeğini beğendiğinden emin olmadan oturmadı. Dahil olmayan öğle ve akşam yemeklerinde ödemelerimizi hızlandırmak için hesapları bizzat kendisi topladı.

Tura yalnız olarak iştirak eden bazı gurup üyelerinin normalin üstünde bir ilgi gerektirdiği (ilgiye ihtiyaç duyduğu) gözüme çarptı. Tolga onlara da yardımcı olabilmek, güzel vakit geçirebilmelerini sağlamak için elinden gelenin en iyisini yaptı ve bence çok da iyi bir iş çıkardı.

Tolga’ya on üzerinden on veriyorum.

Paul Breslin, Eylül 2012

Türkiye’nin Kutsal Toprakları ve Kadim Uygarlıkları Turu